TAMİR HARCI KULLANIMI

Tamir harcı çimento esaslı, ürün performansını artırarak işlenmeyi kolaylaştıran hazır harçtır. Rötre yapmaz. Yüksek yapışma mukavemetinden dolayı eski beton ile monolitik olarak çalışır. Yüzey aşınma dayanımı yüksektir. Beton ve sıvalı yüzeylere yüksek aderans sağlar. Donma-çözünme döngüsüne karşı dayanımlıdır. Geniş yüzeylerde çatlaksız ve kolay uygulanır.

İnce tamir harcı iç mekanlarda, sıva çatlak ve delik tamirlerinde, sıva ve beton yüzeylerin tesviye amaçlı sıvanmasında kullanılır. Kalın tamir harcı kalın dolgu yapabilen iç ve dış mekanlarda sıva, çatlak ve delik tamirlerinde, sıva ve beton yüzeylerin tesviye amaçlı sıvanmasında, seramik uygulaması öncesinde sağlam ve düzgün alt yüzey oluşturmasında kullanılır.

Uygulama yapılacak yüzey kalıp yağı, boya, toz ve aderans düşürücü maddelerden arındırılmalıdır. Yüzey su ile nemlendirilmelidir. Nemlendirildikten sonra uygulamaya geçilebilir. Çok pürüzsüz yüzeylerde aderansı artırmak amacıyla yüzey astarı (alçı ve brüt astarı) fırça ile yüzeye tatbik edilir ve kurumadan uygulamaya geçilir. Uygun su miktarı (4,5-5 Lt. su 5 Kg. torba) karıştırma kabına konulur. Toz malzeme eklenerek düşük devirli el mikseri ile karıştırılır. Yüzey tesviyesinde; hazırlanan harç çelik mala ile uygulanır. Yüzey bitirme çelik mala veya sünger tirifil ile tamamlanır. İnce tamir harcında uygulama kalınlığı 3-5 mm kalın tamir harcında ise 5-10 mm’dir. Daha kalın uygulamalarda iki kat uygulanmalıdır. İkinci kat ilk kat kuruyunca uygulanır. Tamir amaçlı; Sıva parçaları temizlenir. Çatlak boyunca yaklaşık 10 mm derinliğinde V kesit oluşturulur. Harç mala ile dolgu yapılır ve dolgu sertleşince yüzey mala ile kaplanır.

Hazırlanan harç içerisine hiçbir malzeme (kireç, çimento, alçı vb.) ilave edilmemelidir. Kullanım süresi geçmiş harçlar, su veya kuru harç ile karıştırılıp tekrar kullanılmamalıdır. Donmuş yüzeylere uygulama yapılmamalıdır. Çimento esaslı malzeme olduğundan uygulama esnasında eldiven kullanılmalıdır. Ambalajlı ürün nemli ortamlarda saklanmamalıdır. Açık ambalaj, olumsuz dış etkenlere maruz bırakılmadan 7 gün içerisinde tüketilmelidir.