SIVA UYGULAMASI

Dış duvarın rutubet alması öncelikle dış sıvanın veya dış kaplamanın su emme özelliğine bağlı olmaktadır. Aynı şekilde kuruma işlemi de duvar ve kaplamanın kılcal su emme ve buhar geçirgenlik özelliklerine bağlı kalmaktadır. Bu bakımdan seçilecek yüzey kaplama çeşidi ve duvar malzeme cinsi duvar bünyesinde zaman içinde oluşabilecek denge rutubetini belirleyici olmaktadır. Dış duvar malzemelerinin ısı yalıtım özelliği arttığı oranda üzerine gelen mineral sıva veya kaplamalar yazın daha fazla ısınmaktadır. Bunun sonucu, sıva veya kaplamanın yapacağı ısıl genleşmelerin güvenlikle karşılanabilmesi bakımından sıva veya kaplamanın olabildiğince elastik olması gerekmektedir.

Tüm sıva uygulamaları TS 1262 ve TS 1481 Standartlarına uygun olarak yapılmalıdır. Seçilecek sıvanın ve kaplamaların aşağıdaki özellikleri taşımasına dikkat edilmelidir.

1. Yüksek elastikiyet

2. Düşük ısıl genleşme

3. Yüksek yapışma kabiliyeti

4. Düşük kılcal su emme

5. Yüksek buhar geçirgenliği

6. Hava koşullarına dayanıklılık

Dış sıva – iç sıva

Gerek iç ve gerek dış sıva uygulamalarında aşağıdaki tabloda belirtilen harç gruplarına ve karışım oranlarına uyulmasını tavsiye ederiz. Mineral sıva uygulamalarında, gerek sıva karışımlarında ve gerek uygulama sırasında yeterli özen gösterilmediği takdirde önemli hatalar ortaya çıkmaktadır.

1. İyi bir sıva uygulaması yüzeyin yeterince düzgün olması ile sağlanabilir. Bunun için sıva uygulamasına başlamadan önce varsa derz boşlukları doldurulmalı, bloklardaki köşe kırıklarından oluşabilecek yüzey bozuklukları giderilmelidir.

2. Tesisat kanallarına yerleştirilen borular sabitlenmeli, boruların yan ve arka taraflarında boşluklar doldurulmalıdır.

3. Duvar yüzeyi kir ve aşırı tozdan arındırılmalıdır. Bu temizleme işlemi sert bir fırça yardımı ile yapılabilir.

Blok Duvarlar Üzerine Mineral Esaslı Hafif Dış Cephe Sıvası:

1. Dış sıva bir binanın derisidir. Binayı iklim koşullarından ve diğer zorlayıcı şartlardan korur. Bütün bu fonksiyonların uzun süre yerine getirilebilmesi için tamamen duvar yapısına uygun bir sıva sistemi olması gerekir.

2. Tamamen mineral içerikli olan hafif sıva, yine mineral esaslı ve ısı yalıtım değeri yüksek Blok duvar malzemeleri için mükemmel bir çözümdür. Düşük basınç mukavemeti ve yüksek elastikiyeti ile çatlaklara karşı yüksek bir emniyet oluşturur. Hafif sıva hava şartlarına karşı dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

3. Hafif sıva, mükemmel fiziksel değerleriyle blok duvarlar ve mineral esaslı cephelerde bir sıvadan beklenilebilecek bütün görevleri yerine getirir.

4. Hafif sıva, hidrofobik olduğu için kesinlikle su iticidir ve buna bağlı olarak uzun yıllar hava şartlarına karşı direnme garantisi verir. Aynı zamanda hafif sıva yüksek su buharı geçirme özelliğine de sahiptir. Bu da yapının kuruma süresini kısaltmakta ve sağlıklı bir mekan yaratmaktadır.

5. Hafif sıva; blok duvarlarda homojen kıvamı ve yüksek aderans yeteneği ile güvenli ve çok kolay bir şekilde uygulanabilir. Alt ve son kat sıva tabakası tek bir malzemeden oluştuğu için, uygulama kolaylaşır. Çok kısa bir sürede kuruması, işin hızını son derece artırır. Ürün kalitesi kullanıcıya ve uygulayıcıya ekonomi sağlar.

Ön Hazırlık:

» Pencere derzlikleri ve diğer cephe elemanları koruyucu bant ile örtülmelidir.

» Düzgün, temiz pencere ve kapı bitişleri için sıva bitiş profili kullanılmalıdır.

Alt Yüzey Hazırlığı:

» Tüm alt yüzey sağlam, yük taşımaya uygun, düz, temiz kalıp yağlarından ve pürüzlerinden arındırılmış olmalıdır. Daha sonra sıva başlangıç ve köşe profillerinin duvara iyice sabitlenmesi gerekir.

» Yüksek hava sıcaklığı ve sert rüzgar olan ortamda alt yüzey önceden ıslatılmalıdır.

Alt Kat Sıva Uygulaması:

» Alt kat sıva en az 7 mm kalınlıkta olmak şartı ile duvar yüzeyinin üzerine paslanmaz çelik mala veya makine ile uygulanır ve düzeltilir.

» Kolon, kiriş, hatıl vb. birleşim noktalarında ve çatlak oluşma riski yüksek olan bölgelerde, duvar yüzeylerinin üzerine 15 cm taşacak şekilde ve file ek yerlerinde 10 cm birbiri üzerine bindirilerek sıva donatı filesi uygulanır ve sıva kalınlığının içine gömülür. Kapı ve pencere boşluklarının olduğu yerlerde ise köşe noktalara diyagonal şekilde file şeritleri yerleştirilir. Bir iki gün kuruma süresinden sonra alt kat sıva bir sonraki işleme hazırdır.

Son kat Dekoratif Sıva Uygulaması:

» Son kat sıva işlemine alt kat sıvanın kurumasından sonra 5 mm sıva kalınlığı olacak şekilde, geniş ağızlı çelik mala ile devam edilir. İnce tekstürlü modern düz yüzeyler hedeflendiğinde, hafif sıva kendini çektikten sonra kauçuk süngerli mala ile dairesel hareketlerle perdahlanır ve düzgün hale getirilir.

İÇ DUVARLARDA ALÇI ESASLI HAZIR SIVA

Duvar yüzeyleri üzerine alçı esaslı hazır sıvalar gayet iyi sonuçlar vermektedir. Genellikle tek tabaka ve seçilecek ürün çeşidine göre en az 5 mm. veya 8 mm. kalınlıkta uygulanmalıdır. Alçı esaslı hazır sıva uygulamalarında, duvar yüzeyleri üzerine serpme tabakasına ihtiyaç yoktur. Duvar yüzeyleri üzerine uygulanabilecek 3 farklı tipte alçı esaslı iç sıvamız vardır;

1. Alçı Esaslı Makine Sıvası, ALÇI – MAK

2. Alçı Esaslı El Sıvası, ALÇI – EL

3. Alçı Esaslı Saten Sıva, ALÇI – SATEN

Uygulama Talimatı (Alçı Esaslı Sıvalar İçin)

 Ön Hazırlık:

  • Pencere denizlikleri ve diğer iç cephe elemanları koruyucu bant ile örtülmelidir.
  • Düzgün, temiz, kapı – köşe bitişleri için sıva köşe profili kullanılmalıdır.

Alt Yüzey Hazırlığı:

  • Tüm alt yüzey sağlam, yük taşımaya uygun, düz, temiz, kalıp yağlarından ve pürüzlerden arındırılmış olmalıdır.
  • Yüksek hava sıcaklığı ve sert rüzgar olan ortamda alt yüzey önceden ısıtılmalıdır.

Hava Şartları İle İlgili Uyarılar:

  • Uygulama ve kuruma süresi boyunca hava sıcaklığının +5ºC’nin altına düşmemesi gerekmektedir.
  • Rüzgarlı havalarda Alçı Esaslı Sıvalar aşırı hızlı kurumaya karşı korunmalıdır.